Rzeczoznawca budowlany w Warszawie – jak wybrać

Jeżeli potrzebny ci jest dobry rzeczoznawca budowlany w Warszawie, popytaj o niego znajomych. Być może współpracowali z rzeczoznawcą budowlanym i mogą Ci polecić fachowca. Pamiętaj, że rzeczoznawca budowlany wykona dla Ciebie ekspertyzę budowlaną i opinię techniczną budynku. Pomoże Ci też w uzyskaniu odszkodowania za błędy na budowie. Poniżej podpowiadamy, jak znaleźć sprawdzonego rzeczoznawcę budowlanego w Warszawie i okolicach.

Rzeczoznawca budowlany z doświadczeniem – kogo szukać

Kupujesz wymarzone mieszkanie w mieście i szukasz specjalisty budowlanego, które je obejrzy? Rzeczoznawca budowlany w Warszawie sprawdzi technicznie mieszkanie. Podpowie Ci też, czy wymaga ono remontu albo czy nie ma wad ukrytych. A może sprzedajesz domu pod Warszawą i chcesz sprawdzić jego stan techniczny, żeby sprzedać go drożej?

Rzeczoznawca budowlany z mazowieckiego wykona ekspertyzę budowlaną. Pomoże Ci też przygotować dokumenty sprzedażowe. Zanim jednak wybierzesz rzeczoznawcę, sprawdź, czy masz do czynienia z fachowcem. Wprawdzie lista rzeczoznawców budowlanych z Warszawy jest długa, ale bez pomocy nie ocenisz ich kompetencji.

Pamiętaj, że rzeczoznawca budowlany dba o Twoje bezpieczeństwo, ale i finanse. Dlatego musisz szukać sprawdzonego eksperta z doświadczeniem. Kto może zostać rzeczoznawca budowlanym? Każdy, kto ukończył studia wyższe na kierunku związanym z budownictwem i zdał egzamin państwowy. Poza tym zanim przyszły rzeczoznawca budowlany zacznie pracować w zawodzie, musi odbyć wieloletnie praktyki.

W Polsce rzeczoznawca musi przez 10 lat praktykować pod okiem doświadczonego rzeczoznawcy budowlanego. Dodatkowo musi on uzyskać pozytywną ocenę Izby Inżynierów Budownictwa.

Doświadczony rzeczoznawca budowlany z Warszawy

Jak już wspomnieliśmy, najlepszy biegły rzeczoznawca budowlany to często rzeczoznawca z polecenia. Nie ma lepszej rekomendacji niż sprawdzenie fachowca przez znajomych. Jeżeli jednak nikt z Twoich bliskich nie pracował z rzeczoznawcą budowlanym w Warszawie, musisz zdać się na informacje w Internecie. 

Rzeczoznawca budowlany musi mieć NIP. Identyfikator rzeczoznawców budowlanych w Warszawie można sprawdzić na stronie www.ceigd.gov.pl. Jeżeli NIP znajduje się w bazie, nie mamy czym się martwić. Jest to równoznaczne z poświadczeniem jego kompetencji. Jeżeli jednak w bazie nie ma NIP-u rzeczoznawcy budowlanego z mazowieckiego, możemy sprawdzić jego KRS. W tym przypadku musimy w przeglądarce NIP, który podał nam rzeczoznawca. Dzięki temu powinniśmy uzyskać jego KRS.

W przypadku, jeżeli nadal nie wiesz, kogo wybrać, sprawdź dane adresowe rzeczoznawcy budowlanego. Rzeczoznawcy budowlani z Warszawy zazwyczaj mają profesjonalne strony internetowe z portfolio. Sprawdź adres, którym posługuje się specjalista. Jeśli pod podanym adresem jest zarejestrowane działające biuro, dom jednorodzinny lub inny budynek użytkowy, to wszystko jest w porządku.

Powinniśmy jednak uważać na adresy, przy których mieści się np. tylko biuro korespondencyjne. Taki wirtualny adres może wzbudzić Twój niepokój. W takim przypadku możesz mieć utrudniony kontakt z rzeczoznawcą. Może też się okazać, że to fikcyjny „specjalista”.      

Możesz sprawdzić kompetencje rzeczoznawcy budowlanego  

Wybór dobrego rzeczoznawcy budowlanego może wydawać się trudny. Nie znamy przecież umiejętności fachowca. Nie wiemy też, czy ma duże doświadczenie. Na szczęście i z tym można sobie poradzić. Oczywiście najprostszym sposobem jest sprawdzenie tych danych na stronie internetowej.

Na ogół przy liście rzeczoznawców budowlanych z Warszawy znajdziemy adresy ich stron firmowych. W takim portfolio powinny się znaleźć dane o wykształceniu rzeczoznawcy budowlanego i dacie uzyskania dyplomu. Szukajmy też informacji o zdobytym doświadczeniu i np. wykonanych ekspertyzach budowlanych. To ważne, dla kogo dotychczas pracował rzeczoznawca budowlany.

Rzeczoznawca budowlany musi posiadać ważne OC. Wprawdzie każdy specjalista jest do tego zobligowany, ale warto się upewnić, czy na pewno rzeczoznawca posiada takie ubezpieczenie.

Na liście zarejestrowanych rzeczoznawców budowlanych w Warszawie powinien być umieszczony odnośnik do strony Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Jeśli ekspert znajduje się w wykazie, to oznacza, że jest polecanym rzeczoznawcą budowlanym. Poza tym dane rzeczoznawcy możemy zweryfikować na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W bazie znajdują się nazwiska zweryfikowanych rzeczoznawców budowlanych, ale tylko tych, którzy zezwolili na podanie swoich danych.