Koszty ekspertyzy budowlanej – wyjaśnia rzeczoznawca budowlany

Ekspertyza budowlana wykorzystywana jest w całym procesie budowlanym. To oficjalny dokument, który mówi nam bardzo dużo o aktualnym stanie technicznym budynku. Ekspertyzę budowlaną powinien wykonać rzeczoznawca budowlany. Zlecić ją może zarówno instytucja administracji państwowej, jak i osoba prywatna. Koszty ekspertyzy budowlanej powinny być określane indywidualnie. 

To właśnie na podstawie ekspertyzy budowlanej specjalista ocenia, czy budynek nadaje się do użytkowania. Kiedy wykonać ekspertyzę budowlaną i jak szukać dobrego rzeczoznawcy budowlanego w Warszawie? Co zawiera badanie techniczne domu? Jak przedstawiają się koszty ekspertyzy budowlanej wykonanej przez profesjonalnego rzeczoznawcę budowlanego? 

 

Koszty ekspertyzy budowlanej – ceny u dobrego rzeczoznawcy budowlanego

Zaleca się, żeby ekspertyzę budowlaną wykonywał rzeczoznawca budowlany. Wprawdzie uprawnienia do przygotowania opinii technicznych ma także inżynier budowlany, ale to rzeczoznawca budowlany wydaje się lepszym wyborem. Dlaczego?

Inżynier budowlany uzyskuje uprawnienia do wykonywania ekspertyzy budowlanej po uzyskaniu tytułu naukowego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nie wymaga się już od niego określonego doświadczenia. Co to oznacza? Inżynier budownictwa może wykonać nam opinię techniczną tuż po zakończeniu szkoły, np. wcześniej nie przygotowując tego typu dokumentów.

Z kolek rzeczoznawca budowlany po ukończeniu studiów musi zdać egzamin kierunkowy i odbyć 10-letnią praktykę rzeczoznawczą pod okiem doświadczonego rzeczoznawcy z uprawnieniami. Poza tym rzeczoznawca musi mieć doświadczenie w sporządzaniu ekspertyz budowlanych. Obligatoryjnie musi pełnić samodzielną funkcję techniczną. Rzeczoznawca nie może zatem wykonywać swoich obowiązków tuż po zakończeniu edukacji. Musi odbyć jeszcze wieloletnią praktykę, która ugruntuje jego wiedzę. Różnica w zakresie kompetencji jest zatem zauważalna gołym okiem.

Szukasz dobrego rzeczoznawcy budowlanego z okolic Warszawy? Przed jego wyborem sprawdź, czy posiada odpowiednie kompetencje. Powinieneś też zweryfikować jego doświadczenie.

 

Ekspertyza budowlana – czym jest?

Ekspertyza budowlana ma za zadanie przedstawić nam aktualny stan techniczny budynku. Jest to oficjalny dokument, który może być wykorzystany przez osobę prywatną, ale i konkretną instytucję. Ekspertyzę budowlaną zlecamy:

 • podczas budowy domu
 • w celu oceny jakości robót budowlanych
 • podczas kupna i sprzedaży domu
 • w trakcie dużego remontu
 • przy okazji zmiany przeznaczenia budynku
 • przy okazji przebudowy i nadbudowy domu
 • po zauważeniu uszkodzeń budynku
 • w konsekwencji błędów budowlanych
 • w konsekwencji uszkodzeń instalacji zamontowanych w budynku
 • po wystąpieniu katastrofy budowlanej.

Przykładów wykorzystania ekspertyzy budowlanej jest oczywiście więcej. Dobry rzeczoznawca budowlany z okolic Warszawy pomoże Ci także odzyskać odszkodowanie od nierzetelnego wykonawcy. Z ekspertyzy budowlanej możemy też dowiedzieć się o zagrożeniach spowodowanych niestabilną konstrukcją budynku i niesprawnymi urządzeniami.

 

Kto może skorzystać z ekspertyzy budowlanej? Opinię techniczną może zlecić:

 • osoba prywatna
 • organy administracyjne
 • organy sądowe
 • instytucja państwowa
 • prokuratura
 • Policja
 • Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Ekspertyza budowlana musi być poprzedzona badaniem stanu technicznego budynku. Bez tego badania rzeczoznawca budowlany nie może wydać oświadczenia. Chcesz sprawdzić swój dom z rzeczoznawcą budowlanym w Warszawie lub okolicy? Upewnij się, że specjalista pojawił się na miejscu i samodzielnie wykonał pomiary. Powinien on sprawdzić stan ścian nośnych i działowych, stropów, elewacji, dachu, fundamentów i zamontowanych w budynku instalacji. Dodatkowo przed wydaniem ekspertyzy budowlanej należy zrobić pomiary domu i jego części, zdjęcia, zebrać dokumentację budynku, a także, jeśli to konieczne, wykonać badania odkrywkowe.

 

Ile mogą wynosić koszty ekspertyzy budowlanej w Warszawie?

Koszt wykonania ekspertyzy budowlanej zależy np. od wielkości budynku i jego lokalizacji. Na cenę badania wpływa też rodzaj uszkodzeń, stan budynku, rodzaj badań, konieczność dojazdu rzeczoznawcy do miejsca zdarzenia. Cena ekspertyzy budowlanej w Warszawie to około kilka tysięcy złotych dla domu jednorodzinnego. W przypadku dużych budynków wielorodzinnych, wieżowców, biurowców i galerii koszty mogą wzrosnąć do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli nie wiesz, ile będzie Cię kosztować ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego, to skontaktuj się z nami. Doradzimy, uczciwie wycenimy i pomożemy indywidualnie.