Przegląd okresowy budynku w Warszawie na czas

Przegląd okresowy budynku w Warszawie i także na terenie całej Polski, jest obowiązkowy. W każdym przypadku może go przeprowadzić właściciel budynku lub jego zarządca. Jeżeli o nim zapomnimy, możemy ponieść konsekwencje, np. zapłacić grzywnę. Bez ważnego przeglądu okresowego budynku nie uzyskamy też np. odszkodowania za uszkodzenie części domu.

Musisz wykonać przegląd okresowy budynku w Warszawie? Możesz zlecić badanie doświadczonemu rzeczoznawcy budowlanemu. Ekspert wykona przegląd budynku i sprawdzi stan techniczny nieruchomości.

Obowiązkowe przeglądy budynków – ważne terminy i wskazówki

Każdy właściciel budynków użytkowych musi pamiętać, że w wyznaczonym terminie powinien wykonać okresowy przegląd budynku. Obowiązkowy okresowy przegląd budynku w Warszawie najlepiej jest przeprowadzić z doświadczonym rzeczoznawcą budowlanym. Jest to ważne, ponieważ specjalista z zakresu budownictwa nie tylko sprawdzi stan techniczny naszego domu, ale i doradzi nam w kwestii ewentualnych napraw i ich kosztorysu. Kiedy należy wykonać przegląd nieruchomości?

Według Prawa budowlanego okresowy przegląd budynku musimy zlecić obowiązkowo:

– raz w roku

– raz na pięć lat.

W niektórych przypadkach przegląd okresowy budynku musimy wykonać nawet co 6 miesięcy. Pamiętaj jednak, że poza tym przegląd okresowy budynku w Warszawie musisz wykonać zawsze, jeśli w budynku pojawiła się usterka, awaria lub dom uległ zniszczeniu.

Roczny przegląd okresowy budynku – co sprawdzić

Jak już wspomniano, okresowy przegląd budynku jest obowiązkiem właścicieli i zarządców budynku. Zasada ta dotyczy każdego typu budynku, np. budynków jednorodzinnych, galerii handlowych i wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Podczas przeglądu rocznego rzeczoznawca budowlany musi sprawdzić m.in:

– stan instalacji zamontowanych w budynku, np. instalacji elektrycznej, spalinowej i gazowej

– instalacje, które służą do ochrony środowiska

– przewody wentylacyjne i kominowe.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym i potrzebujesz przeglądu okresowego domu w Warszawie, koniecznie zwróć uwagę na części domu, które są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Może to być np. dach, który uległ zniszczeniu podczas wichury. Oczywiście poza wskazanymi elementami w trakcie przeglądu okresowego budynku trzeba jeszcze sprawdzić ogólny stan techniczny domu.

Pięcioletni okresowy przegląd budynku w Warszawie tylko ze specjalistą

Bardzo ważne jest, żeby przegląd okresowy budynku wykonał doświadczony rzeczoznawca budowlany. Dlaczego? Podczas przeglądu specjalista musi przygotować opinię techniczną na temat budynku. Bez niej nie będziemy chociażby mogli ubiegać się o odszkodowanie za szkody poniesione np. podczas burzy. Co trzeba sprawdzić w budynku raz na pięć lat?

Podczas przeglądu budynku pięcioletniego trzeba ponowić badanie, które wykonuje się raz w roku. Poza tym specjalista wykonujący przegląd budynku musi ocenić ogólny stan techniczny domu, np. stan ścian, elewacji i konstrukcji nośnej nieruchomości. Dodatkowo podczas pięcioletniego okresowego przeglądu budynku musisz zlecić badanie wszystkich instalacji zamontowanych w budynku. Trzeba je sprawdzić pod względem stanu technicznego i zabezpieczeń, zwłaszcza instalacji elektrycznej i gazowej. W trakcie badania stanu technicznego budynku nie można zapominać o ogólnej estetyce domu.

Przegląd okresowy budynku użytkowego raz na pół roku

Półroczny okresowy przegląd budynku w Warszawie dotyczy tylko niektórych rodzajów nieruchomości. Mowa tu chociażby o dużych budynkach użytkowych, których powierzchnia jest większa niż 2000 m2. Ta sama zasada dotyczy także nieruchomości, w których powierzchnia dachu jest większa niż 1000 m2.

Podczas przeglądu okresowego budynku, który jest wykonywany raz na pół roku, trzeba sprawdzić wszystkie elementy jak podczas przeglądów rocznych i pięcioletnich. Badanie należy wykonywać zawsze do 31 maja i do 30 listopada każdego roku.

Kary za brak okresowego przeglądu budynku użytkowego

Jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą budynku użytkowego, musisz wpisać terminy okresowych przeglądów budynków w swój kalendarz. Terminy wykonania badania technicznego są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy bezpieczeństwo użytkowników budynku. Poza tym musisz mieć świadomość, że nie jest to martwy przepis i za brak przeglądu okresowego budynku możesz być ukarany grzywną. Ważna jest jeszcze jedna rzecz. Bez ważnego przeglądu budynku nie możesz ubiegać się o odszkodowanie np. za uszkodzenia domu, które pojawiły się nie z twojej winy. 

Potrzebujesz porady, chce wykonać profesjonalnie przegląd swojego budynku? Skontaktuj się z nami!