Profesjonalna ekspertyza budowlana w Warszawie? Sprawdź komu zlecić!

Ekspertyzę budowlaną zazwyczaj zlecamy przy okazji budowy domu albo jego znacznej przebudowy. Poza tym jednak ekspertyza budowlana jest nam potrzebna także podczas dużego remontu, np. kiedy zmieniamy instalację grzewczą. Kiedy jeszcze wykonać opinię techniczną tego typu? Chociażby wtedy, kiedy chcemy sprzedać albo kupić nieruchomość. Albo kiedy w budynku odkryjemy uszkodzenia, które mogą być konsekwencją błędów na budowie. Potrzebna ci ekspertyza budowlana w Warszawie? W artykule podpowiadamy, kto wykona ekspertyzę budowlaną i jak się do niej przygotować.

Czym jest ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana to opinia techniczna, w której opisuje się stan techniczny budynku. Biegły rzeczoznawca budowlany, który przygotowuje ekspertyzę, musi być obecny na miejscu zdarzenia. Tylko na podstawie własnych pomiarów i obserwacji specjalista może wydać wiążącą opinię. Chcesz kupić dom i szukasz ekspertyzy budowlanej w Warszawie? Przed zatrudnieniem specjalisty upewnij się, że ma on dobre opinie i doświadczenie w przygotowywaniu ekspertyz. A podczas oględzin dopilnuj, żeby w ekspertyzie budowlanej znalazły się odpowiednie opisy.

Ekspertyza budowlana, jak wspomnieliśmy, to rzetelny opis stanu technicznego budynku ze wskazaniem uszkodzonych elementów. Poza tymi informacjami w opinii technicznej musi się jeszcze znaleźć opis błędów budowlanych, jeśli to one doprowadziły do usterki oraz spis zaleconych prac naprawczych. Dobrze, żeby specjalista dołączył do wykazu prac ich kosztorys. Jeżeli potrzebna ci jest ekspertyza budowlana domu w Warszawie, który kupujesz z rynku wtórnego, zwróć uwagę, czy rzeczoznawca opisał szczegółowo zmiany, które do tego momentu zaszły w budynku. Chodzi tu np. o remonty albo naprawienie popękanych ścian tuż przed sprzedażą budynku. To może bowiem oznaczać, że sprzedawca chciał przez tobą ukryć wady nieruchomości.

Do ekspertyzy budowlanej biegły rzeczoznawca powinien dołączyć dokumentację fotograficzną, którą wykonał na miejscu. Opinia musi być podpisana, a rzeczoznawca musi podać jeszcze numer swoich uprawnień.

Ekspertyza budowlana krok po kroku – kto i kiedy ją wykona

Jeśli inwestujesz w nieruchomość, to pewnie dobrze wiesz, że dobra ekspertyza budowlana to podstawa działań w budownictwie. Bez względu na to, czy potrzebujesz ekspertyzy budowlanej w Warszawie przy okazji kupowania domu, czy tylko go remontujesz, pamiętaj, że pomoc specjalisty jest nieoceniona. Podczas kupowania nieruchomości dobrze jest sprawdzić, czy sprzedawca nie zataił wad ukrytych domu. Jeśli tak było, rzeczoznawca budowlany bez trudu wykaże jego nieuczciwość. A wtedy będziesz mógł negocjować cenę domu.

Rzetelna ekspertyza wykaże błędy budowlane. Na jej podstawie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie. Poza tym opinię techniczną możesz zlecić także przy okazji kupna domu od dewelopera. Wtedy dobrze jest sprawdzić np. rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Rzeczoznawca budowlany radzi, żeby ekspertyzę wykonywać również podczas remontu. Przykładowo, jeżeli wymieniłeś okna, warto sprawdzić, czy podczas prac nie naruszono konstrukcji budynku.

Jeśli szukasz ekspertyzy budowlanej w Warszawie, zadbaj o miejscowego rzeczoznawcę budowlanego. Ekspertyza musi być przygotowana na podstawie naocznych badań, a te może wykonać tylko rzeczoznawca. Jeżeli będzie to rzeczoznawca budowlany z Warszawy, to jego dyspozycyjność będzie większa.

Ekspertyzę budowlaną najlepiej wykona rzeczoznawca budowlany

Według prawa budowlanego opinię techniczną może przygotować rzeczoznawca budowlany albo inżynier budownictwa. Jeśli jednak zależy ci na rzetelnej ekspertyzie budowlanej, wybierz rzeczoznawcę z doświadczeniem. Dlaczego to takie ważne? Przewaga rzeczoznawcy w opiniowaniu budynków leży po stronie wymagań, które musi on spełnić, żeby zostać biegłym rzeczoznawcą budowlanym.

Kandydat na to stanowisko musi ukończyć studia wyższe, a później odbyć 10-letnią praktykę. Przez ten czas przyszły specjalista wykonuje ekspertyzy budowlane pod okiem innego rzeczoznawcy. Z kolei inżynier budowlany nabywa prawo do wykonywania zawodu tuż po skończeniu szkoły. Co to oznacza? Jeśli źle trafisz, możesz zatrudnić inżyniera bez doświadczenia, który dopiero co zakończył edukację. Przy praktyce rzeczoznawczej brzmi to kiepsko.

Nie wiesz, komu zlecić ekspertyzę budowlaną w Warszawie? Sprawdź rekomendacje w internecie. Wprawdzie lista rzeczoznawców budowlanych w Warszawie jest długa, ale może ktoś z twoich znajomych wesprze cię w wyborze. Kompetencje eksperta możemy tez sprawdzić na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa albo Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.