Nieruchomości w Warszawie są atrakcyjne zarówno dla kupujących, jak i wynajmujących. Wartość nieruchomości jest związana z wieloma czynnikami takimi jak wielkość budynku, lokalizacja, wyposażenie i „wiek” nieruchomości. Jednym z kluczowych aspektów wpływającym na budynku jest także jego stan techniczny. Czy ekspertyza budowlana może wpłynąć na wartość nieruchomości w Warszawie? Oczywiście, że tak! W artykule podpowiadamy, dlaczego warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego z Warszawy

Czym jest ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana to profesjonalne badanie stanu technicznego budynku użytkowego. Wykonuje je doświadczony rzeczoznawca budowlany, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w sporządzaniu opinii technicznych budynków. Rzeczoznawca budowlany wykonuje ekspertyzę budowlaną po to, aby zidentyfikować wszystkie wady i usterki widoczne w strukturze budynku i w jego częściach. Podczas oględzin budynku musi on także wykazać wszystkie problemy techniczne związane z daną nieruchomością. Mogą to być drobne uszkodzenia murów lub nieszczelne okna i drzwi, albo poważne uszkodzenie konstrukcji nośnej budynku.

Na podstawie profesjonalnej ekspertyzy budowlanej możemy wywnioskować czy dom, który chcemy kupić, nadaje się do natychmiastowego użytku. Jeśli jest inaczej, rzeczoznawca budowlany powiadomi nas o tym i przedłoży nam spis działań koniecznych do wykonania przed zamieszkaniem w domu, który chcemy kupić. W przypadku wykrycia poważnych błędów konstrukcyjnych na podstawie ekspertyzy budowlanej będziemy mogli negocjować cenę budynku.

Ekspertyza budowlana wpływa na wartość nieruchomości w Warszawie

Ekspertyza budowlana w Warszawie to bardzo istotne narzędzie, które znacząco wpływa na wartość nieruchomości. Dlaczego? Dzięki rzetelnej ocenie stanu technicznego budynku przygotowanej przez doświadczonego rzeczoznawcę budowlanego nie tylko upewniamy się co do dobrego stanu technicznego nieruchomości. Jeśli chcemy sprzedać dom i podczas negocjacji pokażemy potencjalnemu kupującemu dokumentację techniczną budynku, nasze szanse na sprzedaż nieruchomości wyraźnie wzrosną. Dom sprawdzony pod kątem jego użyteczności i sprawności staje się bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości. My mamy pewność, że oddajemy w ręce nowego właściciela bezpieczny budynek. Z kolei kupujący jest przekonany o tym, że inwestując w nieruchomość, uniknie nieprzyjemnych niespodzianek związanych z wadami ukrytymi budynku. W jaki sposób ekspertyza budowlana wpływa na wartość nieruchomości w Warszawie?

  • ułatwia negocjacje: jeśli sprzedajesz dom, to prawidłowo wykonana ekspertyza budowlana pomoże ci uzyskać wyjściową cenę nieruchomości. Jeżeli rzeczoznawca budowlany w ekspertyzie budowlanej wykaże jakieś usterki, to jako kupujący będziesz mógł negocjować cenę budynku i uzyskać od sprzedającego zapewnienie naprawienia zastanych szkód.
  • zwiększa zaufanie kupujących budynek: sprzedając dom, warto mieć pod ręką aktualną ekspertyzę budowlaną. Podczas rozmowy z potencjalnym kupującym możesz okazać mu dokument poświadczający dobry stan techniczny budynku. Dzięki takiemu ruchowi zyskasz zaufanie kupca i zwiększysz swoje szanse na sprzedaż budynków w dobrej dla siebie cenie.
  • zwiększa atrakcyjność nieruchomości: podczas sprzedaży nieruchomości warto zasięgnąć opinii rzeczoznawcy budowlanego. Sprawdzi on budynek pod kątem stanu technicznego i wykona dla nas ekspertyzę budowlaną. To ważne, ponieważ jeżeli ekspertyza budowlana w Warszawie potwierdza dobry stan techniczny budynku, to automatycznie zwiększamy atrakcyjność nieruchomości na rynku. A tym samym – podnosimy zainteresowanie nią potencjalnych kupców.
  • pomaga w wyeliminowaniu usterek: ekspertyza budowlana może wpłynąć na wartość nieruchomości w Warszawie nie tylko ze strony sprzedającego, ale i kupującego. Jeśli masz upatrzoną konkretną nieruchomość, to przed jej zakupem możesz zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej. Takie działanie pozwoli ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych np. z wadami ukrytymi domu, które zataił sprzedający. Posiadając aktualną ekspertyzę budowlaną, masz pewność, że inwestujesz w nieruchomość bez wad.