Poznaj 5 kroków do profesjonalnej ekspertyzy budowlanej! Ekspertyza budowlana przydaje się na każdym etapie procesu budowlanego. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy budujesz dom, czy remontujesz mieszkanie. Ekspertyza budowlana w Warszawie jest konieczna, jeżeli chcesz ocenić stan techniczny budynku i poznać jego mankamenty. Dlatego ważne zapamiętania jest to, że prawidłowo przygotowana ekspertyza budowlana jest niezbędna w sporach budowlanych. Może nam ona także pomóc odzyskać utracone pieniądze.

Jak przygotować kompleksową ekspertyzę budowlaną w Warszawie i z jakich elementów powinna składać się opinia techniczna? Kto wykonuje profesjonalną ekspertyzę budowlaną w Warszawie? 

Wybierz specjalistę, który wykona profesjonalną ekspertyzę budowlaną

Pierwszym krokiem do uzyskania rzetelnej ekspertyzy budowlanej jest wybór specjalisty. Co istotne, tylko ekspert budowlany zapewni nam kompleksową usługę i profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Dlatego jeżeli zależy nam na fachowej usłudze doradczej, powinniśmy szukać specjalisty z doświadczeniem w przygotowywaniu ekspertyz budowlanych. Ważne jest też to, aby specjalista, którego szukamy, miał dobrą renomę i był cenionym rzeczoznawcą budowlanym w Warszawie. Dlaczego to jest takie ważne? Odpowiedni specjalista znający się na procesie budowlanym i posiadający odpowiednią licencję będzie gwarancją rzetelności opinii technicznej naszego domu. Podsumowując, pierwszym krokiem do wykonania profesjonalnej ekspertyzy budowlanej w Warszawie jest wybór wykwalifikowanego rzeczoznawcy budowlanego, który wykona badanie techniczne.

Sprawdź dokumentację budynku

Po wyborze rzeczoznawcy budowlanego w Warszawie powinniśmy przejrzeć dostępną dokumentację budynku, który ma być weryfikowany. Jest to o tyle ważne, że rzeczoznawca budowlany na pewno poprosi nas o przedstawienie planu budynku, a także dokumentacji technicznej nieruchomości. Specjalista może też poprosić nas o aktualny przegląd techniczny budynku i historię remontów. Te dokumenty będą mu potrzebne do potwierdzenia dotychczasowych zmian w strukturze budynku, a także do dokładnej oceny stanu technicznego domu.

Wykonanie profesjonalnej ekspertyzy budowlanej

Rzeczoznawca budowlany może wykonać rzetelną ekspertyzę budowlaną wyłącznie na podstawie przeprowadzonych przez niego badań na miejscu zdarzenia. Pamiętajmy, że opinii technicznej nie można sporządzić na podstawie danych zebranych przez osobę postronną. Po dokładnej analizie budynku i jego otoczenia rzeczoznawca budowlany w Warszawie powinien ocenić stan techniczny wielu elementów domu. Chodzi tu zwłaszcza o takie elementy jak:

– fundamenty

– dach

– elewacja

– instalacje zamontowane w budynku

– odwodnienie

– podpiwniczenie

– wszelkie elementy wystające poza obręb budynku

– otoczenie domu

– ogrodzenie itp.

Jeżeli to konieczne rzeczoznawca budowlany powinien także wykonać badania odkrywkowe i termowizyjne.

Rzeczoznawca budowlany sporządzi raport o stanie technicznym budynku

Po dokładnym badaniu budynku i jego części rzeczoznawca budowlany powinien przystąpić do sporządzenia raportu zawierającego wyniki jego badań. Chodzi tu o ekspertyzę budowlaną. To właśnie w niej rzeczoznawca budowlany z Warszawy powinien zawrzeć wszelkie informacje na temat aktualnego stanu technicznego domu. W opinii musi znaleźć się relacja na temat zauważonych usterek budowlanych, a także zalecenia dotyczące naprawy uszkodzeń wraz z cennikiem. Jeżeli budynek – według rzeczoznawcy budowlanego – jest w złym stanie technicznym, specjalista musi w opinii zawrzeć odpowiednią notatkę na ten temat. Jeśli ekspert uzna, że dom nie jest bezpieczny do zamieszkania, może wstrzymać pozwolenie na przebywanie w budynku i zalecić działania modernizacyjne.

Skonsultuj się z rzeczoznawcą budowlanym

Piątym krokiem do profesjonalnej ekspertyzy budowlanej jest rzeczowa konsultacja inwestora z rzeczoznawcą budowlanym. Jest ona konieczna, ponieważ podczas takiej rozmowy specjalista przedstawi nam swoje wnioski i zaproponuje konkretny plan działań naprawczych. Na podstawie rzetelnej ekspertyzy budowlanej rzeczoznawca budowlany z Warszawy pomoże nam ustalić etapy remontu. Zaproponuje on także konkretne działania i przedstawi nam kosztorys koniecznych napraw.